Anunț – în atenţia IMM-urilor

MINISTERUL COMUNICAŢIILOR ŞI PENTRU SOCIETATEA INFORMAŢIONALĂ

Vă aduce la cunoştinţă existenţa platformei „Dezvoltarea Interoperabilităţii Bazelor de Date Destinate IMM-urilor” – IMM, disponibilă la adresa www.imm.msinf.ro, platformă care oferă gratuit aplicaţii electronice destinate IMM-urilor, astfel:

APLICAŢII DE TIP GOVERNMENT TO BUSINESS

• Verificare nume firmă – Serviciu de verificare a disponibilităţii numelor de firmă şi redirecţionarea către site-ul ONRC pentru finalizarea tranzacţiei (rezervare nume, etc.)
  • Cereri servicii ONRC – Canal de comunicaţie directă via email cu serviciile oferite de ONRC şi eventuale solicitări care pot veni din partea IMM-urilor.
  • Verificare insolvenţi/falimentari/activi – Serviciu de verificare a firmelor către care s-a deschis procedura de insolvenţă/au cerut falimentul/sunt declarate inactive.
  • Avizare electronică pentru operatori de mesagerie – Serviciu de informare electronică a IMM-urilor pentru sosirea unui obiect de mesagerie în funcţie de providerul la care acesta este abonat.
  • Calculator taxe servicii – Serviciul tip wizard permite utilizatorilor în urma anumitor selecţii de interes (Registrul Comerţului, Asistenţă), corelat cu tipul cererii, tipul de informaţii şi obiectele acesteia, generarea unei „note de calcul” estimative care detaliază valoarea taxelor şi/sau serviciilor dorite de către utilizator.
  • Abonare la servicii SEAP pe baza codurilor CPV – Prin intermediul acestei opţiuni se pune la dispoziţia utilizatorilor o secţiune privind anunţurile de licitaţii existente pe SEAP, filtrate după codurile CPV.
  • Filtrare proceduri existente în cadrul PCU – Aplicaţia filtrează procedurile disponibile pentru un utilizator de tip IMM la cele relevante profilului (ca persoană juridică) şi domeniilor de activitate (conform codurilor CAEN).
  • Cereri de rambursare online pentru OIPSI – Această aplicaţie permite utilizatorilor IMM-uri să îşi gestioneze electronic Cererile de rambursare derulate prin proiectele cu finanţare din fonduri europene şi raportarea acestora către OIPSI.

APLICAŢII DE TIP BUSINESS TO BUSINESS

• Gestiune colaborativă adrese utile – Lista de adrese gestionată colaborativ de instituţii/entităţi juridice, utile în precompletarea anumitor informaţii (judeţe/străzi/coduri poştale) pe baza serviciului de integrare cu Poşta Română.
  • Transfer forţă de muncă între IMM-uri – Această aplicaţie permite înregistrarea şi postarea de excedent/necesar de forţe de muncă din partea IMM-urilor.
  • Obţinere online a indicilor bilanţieri semestriali- Această funcţionalitate oferă utilizatorilor acces la sursele de finanţare oferite de AIPPIMM
  • Cerere servicii ONRC – Canal de comunicaţie directă via email cu serviciile oferite de ONRC şi eventuale solicitări care pot veni din partea IMM-urilor.
  • Bursa produselor cu valoare economică diminuată – Aplicaţia este destinată IMM-urilor care au în vedere tranzacţiile cerere-ofertă pe piaţa produselor cu valoare economică diminuată, revalorificarea deşeurilor, rebuturilor.
  • Nomenclator stradal unic/coduri poştale – Aplicaţia oferă asistenţă pentru preluarea/importul codurilor poştale aferente localităţilor şi precompletarea acestor date în profilul IMM-urilor.
  • Registru de casă – Realizarea de înregistrări zilnice privind plăţile şi încasările în numerar prin casă din activitatea lor.
  • Catalog de presă Poşta Română – Portalul interoperabilitate pentru IMM-uri oferă asistenţă IMM-urilor prin accesarea acestei aplicaţii pentru abonarea la diverse publicaţii de interes.

Pentru relaţii suplimentare contactaţi Managerul de Proiect:

Prof. Dr. Ing. DECEBAL POPESCU

e-mail:  decebal.popescu@msinf.ro

Avocatul Poporului – Biroul Teritorial Ploieşti ► Bilanţul activităţii pe trimestrele I si II ale anului 2016