Comunicat de presa 1 septembrie 2016

In conformitate cu Hotararea Guvernului din 21.08.2016, de declarare a zilei de 2 septembrie ca zi de doliu national in memoria celor 11 cetateni romani decedati in urma cutremurului din Italia din data de 24 august 2016 si in semn de solidaritate cu poporul italian, se declara zi de doliu pe raza Municipiului Buzau, vineri 2 septembrie 2016.

Astfel, Primaria Municipiului si institutiile subordonate acesteia, precum si toate institutiile publice locale, vor trebui sa arboreze in berna drapelul Romaniei. De asemenea, obligatia va fi valabila si pentru sediile partidelor politice, sindicatelor, patronatelor, institutiilor de invatamant, in gari si autogari, dar si pentru persoanele fizice, daca acestea arboreaza drapelul Romaniei la domiciliu sau resedinta. Institutiile de cultura isi vor adapta programul in mod corespunzator.

Primarul Municipiului Buzau
Ing. Constantin Toma