Serviciul Agricol şi Sanitar-Veterinar

Miercuri08:00 – 18:30
Vineri08:00 – 14:00

Atributii

• Aplicarea şi executarea legilor fondului funciar.
  • Urmăreşte înscrierea persoanelor fizice şi juridice cu terenuri agricole. indiferent de titlul deţinut (act de vânzare-cumpărare, act de partaj voluntar, act de donaţie, certificat de moştenitor, sentinţe civile, testament).
  • Urmăreşte înscrierea datelor privind componenţa gospodăriilor.
  • Efectuează înscrierea terenurilor în proprietate.
  • Urmăreşte modul de utilizare a suprafeţelor agricole.
  • Urmăreşte şi înregistrează suprafaţa de teren arabil cultivată.
  • Urmăreşte înscrierea suprafeţelor amenajate pentru irigat.
  • Înregistrează animalele domestice, situaţia la începutul anului.
  • Înregistrează utilajele, instalaţiile agricole şi mijloacele de transport existente la începutul anului.
  • Asigură întocmirea şi ţinerea la zi a Registrelor agricole în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului României nr. 28/2008, pentru asigurarea împotriva degradării, distrugerii sau sustragerii, precum şi pentru furnizarea datelor din Registrele agricole.
  • Datele centralizate pe municipiul Buzău se comunică Direcţiei Judeţene de statistică la termenele prevăzute de Normele de completare a Registrelor agricole. Comunicarea datelor centralizate se va face sub semnătura primarului şi a secretarului pe formulare tipizate elaborate de Comisia Naţională de Statistică.

pagina editata la data de Noi 11, 2016 la ora 11:49

APLICAŢIA BUZĂU REPORT

Aplicaţia Buzau City Report este disponibilă în platformele Google Play şi App Store.