Mesaj Primar 21-NOV-2016

INFRASTRUCTURĂ RUTIERĂ ȘI ASFALTĂRI
1. Asfaltarea tuturor străzilor rămase neasfaltate din Buzău, în număr de 53.
Termen: trim. IV-2017, finanțare: surse proprii.
Au fost demarate deja expertizele tehnice, realizarea studiilor geo și topo și a studiilor de fezabilitate.
2. Refacerea tuturor intrărilor în oraș.
Termen final: trim. IV-2018, finanțare: surse proprii.
Termen intermediar pentru intrarea dinspre Ploiești: trim. IV-2017.
A fost întocmit deja studiul de fezabilitate pentru intrarea dinspre Ploiești, iar lucrarea va fi referință penru cum trebuie să arate o stradă principală din Buzău. Proiectul va fi scos la licitație în trim. I-2017, finanțare: surse proprii.
3. Reabilitarea a 14 km de străzi principale pe care circulă mijloacele de transport public de călători (asfaltare, reabilitare trotuare, canalizație pentru cabluri aeriene, piste de biciclete care vor lega zona industrială de oraș și de cele trei mari parcuri din orașul nostru (Inelul Verde).
Termen pentru întocmirea Planului de Mobilitate Urbană trim. IV-2016.
Depunere proiect accesare fonduri europene trim. II-2017.
Execuție proiect 2018-2020.
4. Asfaltarea integrală a tuturor străzilor rămase (aproximativ 54 km), prin finanțare din surse proprii și surse atrase prin obligațiuni municipale sau credite de la bănci.
5. Amenajarea tuturor parcărilor din oraș și înființarea altora noi.
Termen: 2017-2020, prin surse proprii și surse atrase.

1,947 vizite totale, 0 vizite astazi